ZAOLZIE - Polski Biuletyn Informacyjny nr 12/2008 (60)

Serwis  informacyjny  - historia  i  współczesność 

©2004 - 2009  WYDAWNICTWA POROZUMIENIA POLAKÓW KRAJÓW OŚCIENNYCH RP:
  
ZAOLZIE.org - SERWIS INFORMACYJNY HISTORIA I WSPÓŁCZESNOŚĆ  www.zaolzie.org  Kontakt  

Biuletyny : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 / 2004 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 / 2005 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12  / 2006 
1
 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 11a 12 / 2007 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10  11  12 / 2008   
 




Tak witaliśmy na Zaolziu w pamiętnym roku 1938 naszych wyzwolicieli - z marszałkiem E. Śmigłym-Rydzem, gen. W. Bortnowskim i min. J. Beckiem na czele 


POLECAMY


książka Edvard Beneš kontra gen Władysław Sikorski

KUP TĘ KSIĄŻKĘ przez internet
Wydawnictwo: Neriton, Kwiecień 2005
ISBN: 83-89729-11-3  liczba stron: 383
wymiary: 165 x 235 mm  okładka: twarda

Prof. Dr hab. Marek K. Kamiński  
Edvard  Beneš
kontra
gen. Władysław  Sikorski
 

Autor jest wybitnym specjalistą w zakresie stosunków polsko-czeskich w XX w. Jego najnowsza praca konfrontuje dotychczasowy obraz omawianych wydarzeń, przedstawiany przez czeskich historyków, z archiwaliami czeskimi i polskimi. Na ich podstawie Marek Kazimierz Kamiński prezentuje dwuznaczną grę Edvarda Benesa wobec rządu gen. Sikorskiego i wykazuje, że czechosłowacki polityk nie działał, jak to utrzymuje dotychczasowa literatura, wyłącznie w interesie swojej ojczyzny, ale dążył do zbliżenia ze Związkiem Radzieckim.


POLECAMY


Książka W obliczu sowieckiego ekspansjonizmu Marek Kamiński


KUP TĘ KSIĄŻKĘ
przez internet

wydawnictwo: Neriton, Grudzień 2005
ISBN: 83-88909-40-1 liczba stron: 375
okładka: twarda  wymiary: 165 x 235 mm 

Prof. Dr hab. Marek K. Kamiński  

W obliczu 
sowieckiego ekspansjonizmu

Polityka Stanów Zjednoczonych 
i Wielkiej Brytanii 
wobec Polski i Czechosłowacji
 1945 i 1918 

 


 PAŃSTWO
"NARODU CZECHOSŁOWACKIEGO"

MAPA PAŃSTWA "NARODU CZECHOSŁOWACKIEGO" 1936
Mapa Republiki Czechosłowackiej z 1936 roku
pochodząca z wydanego w Czechosłowacji atlasu, obrazująca oficjalne dane na temat stosunków narodowościowych na terenie Republiki Czechosłowackiej. 

 

21 sierpnia 2009

Kto - kogo?

W pierwszej połowie sierpnia br., jeszcze przed wejściem na ekrany kin, intensywnie reklamowano pewną polsko-czeską komedię. Jej zwiastuny w TVP pojawiały się kilka razy dziennie. Peany na temat filmu – jeszcze przed jego premierą – zamieszczała polska prasa, a może i czeska? Nie wiem, bo raczej rzadko biorę ją do ręki.

 Red. Jacek Sikora (kor), w swoim artykule zatytułowanym „Historia bez patosu”, zamieszczonym w zaolziańskim Głosie Ludu 13 sierpnia 2009, cytuje za Rzeczpospolitą wypowiedź polskiego reżysera tego filmu – Jacka Głomba: „Trudno przyjąć nam Polakom, że byliśmy okupantami. Wolimy się przedstawiać jako obrońcy wolności, kochamy bohaterską, romantyczną wizję naszej historii. Dla mnie spojrzenie przez pryzmat Katynia i losów generała Nila wydaje się uproszczeniem. Zawsze zazdrościłem Czechom, że bez kompleksów potrafią mówić nawet o momentach tragicznych, czy dla siebie niewygodnych”.

Spróbujmy ten tekst przeanalizować, przetłumaczyć z komunistycznego bełkotu na język polski, a mianowicie: Trudno przyjąć nam Polakom, że wbrew własnej woli zostaliśmy po II wojnie światowej zwasalizowani przez sowieckich okupantów. Nasi przodkowie nie wahali się oddać daniny swej krwi za wolność i niezależność, bo jak powiedział 15 sierpnia br. Pan Prezydent Lech Kaczyński podczas tegorocznej uroczystości Dnia Wojska Polskiego na Placu Piłsudskiego w Warszawie – „tak ich po 123 latach niewoli wychowała II Rzeczpospolita”. Szarganie pamięci bohaterów Katynia i ofiar komunistycznego terroru, takich jak zamordowany już po wojnie przez komunistycznych oprawców generał Nil, nie dodaje splendoru ani autorowi wypowiedzi, ani cytującym go gazetom.. Niestety. Pana Głomba, ani tych, co cytują bez odpowiedniego komentarza te bolszewickie fanaberie nie wychowała II Rzeczpospolita. Oni są niestety wychowankami komuny, za którą pan Głomb każe nam przepraszać.

Na szczęście nie jestem żołnierzem i nie muszę słuchać rozkazów jakichś tam zwierzchników, tak jak musieli to uczynić polscy żołnierze pod przymusem wcieleni do Ludowego Wojska Polskiego, wchodzącego w skład Układu Warszawskiego, którzy 21 sierpnia 1968 wkroczyli do Czechosłowacji, zresztą z tego, co mi wiadomo, nie jako zdobywcy, tylko w charakterze oddziałów logistycznych. A nawet gdybym była żołnierzem, któremu wydano rozkaz wymarszu w kierunku Hradca Králové i Pragi, nie poczuwałabym się do obowiązku przepraszania kogokolwiek. Wiadomo, co może grozić prostemu żołnierzowi za odmowę wykonania rozkazu.

Że Ceausescu odmówił? Zapewne Jaruzelski mógł postąpić tak samo, ale czy my Polacy mamy przepraszać za rozkazy człowieka, zdolnego wypowiedzieć wojnę nawet własnemu narodowi? Czy mamy przepraszać, za to, że byliśmy ofiarami wojny „polsko-jaruzelskiej”? Czy mamy przepraszać za czyny człowieka będącego przez długie dziesięciolecia na sowieckich usługach?

A że Czesi bez kompleksów mówią o niektórych swoich przywarach?

Nawet przysłowiowy Szwejk w jest w podaniu Jaroslava Haška w gruncie rzeczy postacią pozytywną. Autor książki próbuje dać znać czytelnikom, że jego postawa ofermy pułkowego nie wynikała z nieudolności, lecz ze świadomej chęci działania wbrew interesom obcego zwierzchnictwa. Zresztą, by ferować takie wyroki jak pan Głomb, trzeba mieć choć odrobinę pojęcia o  tym, o czym się mówi.

Bardzo by mnie interesowało, gdzie – w jakiej czeskiej publikacji – można znaleźć przyznanie się do podstępnej agresji na Śląsk Cieszyński w r. 1919, w chwili gdy Polska walczyła z bolszewikami na wschodzie i wyrazy przeprosin lub przynajmniej zażenowania w związku z nożem wbitym wówczas Polakom w plecy? Który z czeskich autorów, nie mówiąc już o politykach, przeprosił Polskę i Polaków za nie przepuszczenie przez terytorium Czechosłowacji francuskiej broni, potrzebnej do obrony przed bolszewicką inwazją na Polskę, zakończoną szczęśliwie zwycięstwem Polaków w Bitwie Warszawskiej, 15 sierpnia 1920? Kto z czeskich polityków przeprosił Polaków za antypolskie  knowania Beneša i jego ekipy z sowietami w czasie II wojny światowej, za namawianie sowietów do inwazji na wschodnie rubieże Polski i akceptację sowieckiej inwazji na Polskę w dniu 17 września 1939?

Mówi się nieco złośliwie, że Czesi są narodem Szwejków. To fakt, że potrafią humorystycznie oceniać pewne jednostkowe zdarzenia i przywary, ale w żadnym przypadku nie wolno tykać ich narodowych świętości. Kiedy w latach pięćdziesiątych XX wieku pojawiła się w Pradze na rynku wydawniczym książka Škvoreckiego „Zbabělci” (Tchórze), mówiąca bez ogródek o czeskim „bohaterstwie” w czasie II wojny światowej, o kilku wystrzałach zza węgła nazwanych Powstaniem Praskim, oddanych w chwili, gdy słychać już było zbliżające się armie sojusznicze, prawie cały nakład bardzo szybko wycofany został z obiegu. Ostało się kilka egzemplarzy, które zostały sprzedane zanim zauważono wpadkę.

Pan Głomb „głęboko przeżywał atmosferę niechęci” jaka towarzyszyła jemu i innym Polakom w latach dziewięćdziesiątych „w małych miasteczkach na terenach, przez które ćwierć wieku wcześniej szła >zwycięska polska armia<. I było kwaśno. Pamiętam, jak głęboko przeżywałem atmosferę niechęci wobec nas”.

Cóż. Wypada panu Głombowi współczuć, choć go prawdopodobnie nikt nie zmuszał do podróżowania po „małych czeskich miasteczkach” i zażywania antypolskiego kwasu ich mieszkańców, obserwowania niechęci do Polski i Polaków, znanej niestety od wielu stuleci, ze szczególnym upodobaniem kultywowanej od końca drugiej dekady XX wieku, gdy m.in. dzięki polskim staraniom i przelewowi polskiej krwi odrodziła się Rzeczpospolita Polska i po wielowiekowym uzależnieniu od Austrii powstała niezależna Czechosłowacja.

Ja nie podróżuję po „małych czeskich miasteczkach”, przez które „szła zwycięska polska armia”  (czytaj Ludowe Wojsko Polskie podległe rozkazom dowództwa Układu Warszawskiego), ale jeśli się chce spożyć trochę typowego czeskiego, antypolskiego kwasu, wystarczy spojrzeć na niektóre fora internetowe.

Czy w świetle powyższego można mieć najmniejsze wątpliwości, kto – kogo ma przepraszać?

Trzeba wyjątkowych wydarzeń, takich jak załamanie się czeskiej polityki zagranicznej w miesiącu wrześniu r. 1938, aby doczekać samokrytycznej oferty prezydenta Edvarda Beneša zwrotu Polsce Zaolzia, ważnej na niby.

   Alicja Sęk


NUMERY ARCHIWALNE BIULETYNU

 ARCHIWUM PBI ZAOLZIE 2009

Powrót do str. głównej

SPRZED 80 LAT

DWADZIEŚCIA LAT

ROZWAŻANIA NAD HISTORIĄ I WSPÓŁCZESNOŚCIĄ ZAOLZIA

POKŁOSIE CENZURY

PACTA SERVANDA

Audiatur et altera pars....
Wokół zaolziańskiej petycji do UE - ciąg dalszy...  

PETYCJA - List otwarty do Parlamentu Europejskiego  

NASI W BRUKSELI

 NA 90 ROCZNICĘ CZESKIEJ NAPAŚCI NA POLSKĘ

ARCHIWUM PBI ZAOLZIE 2008

Nr 12/2008 (60) GDY PIERWSZA GWIAZDECZKA
Nr 11/2008 (59) „To se nesmí stát a pokud jsem živ se to nestane”.  
Nr 10/2008 (58) PRZED 70 LATY (Z pokojowego przejęcia Śląska Zaolziańskiego)
Nr 9/2008 (57) NA 70 ROCZNICĘ WYZWOLENIA ZAOLZIA
Nr 8/2008 (56) PRZED 70 LATY (Z POKOJOWEGO PRZEJĘCIA ŚLĄSKA ZAOLZIAŃSKIEGO) II.
Nr 7/2008 (55) PRZED 70 LATY (Z POKOJOWEGO PRZEJĘCIA ŚLĄSKA ZAOLZIAŃSKIEGO) I.
Nr 6/2008 (54)

W  BIELI  I  CZERWIENI (Z uroczystości poświęcenia Pomnika Legionistom Ślązakom poległym za Polskę)  

Nr 5/2008 (53) MAJ 1945 r. , KONIEC JEDNEJ ....,  POCZĄTEK NASTĘPNEJ OKUPACJI ZAOLZIA
Nr 4/2008 (52) W PRZEDDZIEŃ UROCZYSTOŚCI ODSŁONIĘCIA POMNIKA CIESZYŃSKIEJ NIKE
Nr 3/2008 (51)

GŁOS SPRZED PÓŁ WIEKU

Nr 2/2008 (50) Emanuel Guziur, w stulecie urodzin; GRANICA PRZYJAŹNI
Nr 1/2008 (49) NIE, NIE, NIE... (nie damy się)

ARCHIWUM PBI ZAOLZIE 2007

Nr 12/2007 (48) Święta Godowe
Nr 11a/2007 (47a) RAPORT W SPRAWIE ZAOLZIA
- DODATEK DO WYWIADU Z PBI Nr 11/2007
Nr 11/2007 (47) RAPORT W SPRAWIE ZAOLZIA
Nr 10/2007 (46) PARK SIKORY - KOLEBKA LEGIONU ŚLĄSKIEGO
Nr 9/2007 (45)

NAJWIĘKSI NASI RODACY - Z PRZEŁOMU TYSIĄCLECI

Nr 8/2007 (44) "NIE BĘDZIE ZWROTU POLSKIEGO MIENIA" - NA RAZIE
Nr7/2007 (43) "SZKOPYRTOCY"

Nr6/2007 (42)

AKTUALNY STATUS ZAOLZIA   -  ANEKS

Nr5/2007 (41)

 AKTUALNY STATUS ZAOLZIA  - NOWA  OKUPACJA ?  

Nr4/2007 (40)

KONFRONTACJE WOKÓŁ  TRZYNIECKIEJ „DWÓJKI”

Nr3/2007 (39)

 NA OŁTARZU PRZYJAŹNI

Nr2/2007 (38)

BILANS „PRZYJAŹNI” CZESKO-POLSKIEJ NA ZAOLZIU W LATACH  1919-2007

Nr1/2007 (37)

BEZ ZŁUDZEŃ

ARCHIWUM PBI ZAOLZIE 2006

Nr12/2006 (36)

W OBRONIE POLSKIEJ TOŻSAMOŚCI  

Nr11/2006 (35)

UDERZ  W STÓŁ ... (z dyskusji na  www.trinec.cz)

Nr10/2006 (34)

Obudź się, Zaolziańska Ziemio!  

Nr9/2006(33)

CZECHOSŁOWACJA WOBEC WOJNY POLSKO - BOLSZEWICKIEJ W R. 1920  

Nr8/2006 (32)

Macierz Szkolna – przeszłość i teraźniejszość polskiego szkolnictwa na Zaolziu  

Nr7/2006 (31)

Zaolzie – nasza hańba domowa

Nr6/2006 (30)

O CO W CZASIE II WOJNY ŚWIATOWEJ WALCZYLI ZAOLZIAŃSCY POLACY?  

Nr5/2006 (29)

DIVIDE ET IMPERA - jak  długo  jeszcze ? 

Nr4/2006 (28)

POLSKA  A CZECHY 

Nr3/2006 (27)

PRZEPROSINY, CZY KONTYNUACJA POLITYKI BENEŠA ?

Nr2/2006 (26)

GRANICE ZAKŁAMANIA  I  PRAWDY

Nr1/2006 (25)

CZESKIE ZBRODNIE ZAGŁADY POLSKOŚCI  ŚLĄSKA ZAOLZIAŃSKIEGO MOŻNA  WYBACZYĆ, LECZ  NIE  WOLNO  O  NICH  ZAPOMNIEĆ !

ARCHIWUM PBI ZAOLZIE 2005

Nr12/2005 (24)

NIEUSTRASZONY ZAOLZIAŃSKI WINKELRIED

11/2005 (23)

ASYMILACJA, CZY WYNARODOWIENIE?

Nr10/2005 (22)

POWTÓRKA Z HISTORII

Nr9/2005 (21)

SZLAKIEM LEGIONU ŚLĄSKIEGO ZIEMI  CIESZYŃSKIEJ

Nr8/2005 (20)

CIESZYŃSKICH  KONFRONTACJI CIĄG  DALSZY

Nr7/2005 (19)

NOWY ROZDZIAŁ W STOSUNKACH POLSKO-CZESKICH PO ŚMIERCI GEN. W. SIKORSKIEGO

Nr6/2005 (18)

EDVARD BENEŠ KONTRA GEN. WŁADYSŁAW SIKORSKI

Nr5/2005 (17)

ŁAMANIE  PRAW  CZŁOWIEKA  NA  ZAOLZIU  

Nr4/2005 (16)

JURYSDYKCJA OCHRONNA RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ NAD POLAKAMIZAOLZIAŃSKIMI 

Nr3/2005 (15)

PROWOKACJA W STARYM MŁYNIE

Nr2/2005 (14)

PLATFORMA  CIEŚLARA – PRÓBA OBRONY

Nr1/2005 (13)

W PIERWSZĄ ROCZNICĘ

ARCHIWUM PBI ZAOLZIE 2004

Nr12/2004

PRZECIW UCISKOWI  ...  

Nr 11/2004

ZAWIERUCHY WOJENNEJ CIĄG DALSZY 

Nr 10/2004
Nr 9/2004
Nr 8/2004

POLSKO-CZECHOSŁOWACKIE STOSUNKI POLITYCZNE PRZED KONFERENCJĄ TRZECH MOCARSTW W POCZDAMIE  (maj-czerwiec 1945) 
    cz. 1; cz. 2; cz. 3 

Nr 7/2004

ZAWIERUCHA  WOJENNA

Nr 6/2004

BRUDNA POLITYKA EDVARDA BENEŠA

Nr 5/2004

PRZEKLĘTE, CZY ZDRADZONE?  

Nr 4/2004

MIENIE POLSKICH ORGANIZACJI ZAOLZIAŃSKICH 

Nr 3/2004

ZA OLZĄ I CZANTORIĄ

Nr 2/2004

ŚLĄZAKOWSZCZYZNA A WSPÓŁCZESNY KONFORMIZM

Nr 1/2004

W PRZEMILCZANĄ 85 ROCZNICĘ


Wieża Piastowska w Cieszynie
WIEŻA PIASTOWSKA
na cieszyńskim wzgórzu zamkowym nad Olzą,  w prawobrzeżnej części podzielonego miasta –  w Polsce,


WIAROPODOBNY  ROK ZAŁOŻENIA  MIASTA  - 810 p. Ch.

CIESZYN 
STOLICA  B. KSIĘSTWA PIASTOWSKIEGO

ZAOLZIE -  Polska część obszaru b. Księstwa Cieszyńskiego oderwana od Polski przez Czechosłowację: 
 -  w drodze zbrojnej, podstępnej napaści z  23.1.1919,
-  po  raz  drugi  z rozkazu Stalina  po 2 wojnie  światowej –  w r.1945.
 


... LECZ  DUCHOWEJ  WIĘZI Z  NARODEM  NIE  DA  SIĘ  ROZERWAĆ !


Jan Łysek


..."Ognisko w domach tli,
            jeszcze nie zgasło. 
Śpiący lud w trudzie
            zmaga się, wysila, 
By się obudzić. 
Czas, byś dawał hasło!"
                         Jan Łysek


W PIERWSZYM NUMERZE
 BIULETYNU
PISALIŚMY


ZAOLZIE

Polski Biuletyn Informacyjny 
Nr 1/2004 23 stycznia 2004  


W PRZEMILCZANĄ 85 ROCZNICĘ CZESKIEJ ZDRADZIECKIEJ NAPAŚCI

(...) W dniu 22.9.1938, a więc na cały tydzień przed „Monachium” – czyli dyktatem monachijskim,  Benesz pisał do Mościckiego:

(...)  ... przedkładam ...  propozycję ...wyrównania problemu polskiej ludności w Czechosłowacji. Pragnąłbym ułożyć tę sprawę na płaszczyźnie zasady rektyfikacji granic, zaś czeski minister spraw zagranicznych Krofta pisał do polskiego ambasadora Papee: Rząd Czechosłowacki chciałby podkreślić (chodzi o zwrot Zaolzia Polsce, przyp. red), że chodzi tu o akt dobrej  woli wynikający z jego własnej inicjatywy i własnej decyzji ...”  

.. dalej – w biuletynie nr 1/2004

 

BEZ ZŁUDZEŃ

[...]

Z przekroju informacji, zawartych w dotychczasowych  numerach Polskiego Biuletynu Informacyjnego – Zaolzie, [...] oraz,  z dotychczasowych danych, dotyczących działań na rzecz ochrony naszego bytu narodowego na Zaolziu wynika

prawda, którą trzeba bez złudzeń wydobyć:  


NIEZMIENNYM CELEM DZIAŁAŃ CZESKIEJ PUBLICZNEJ ADMINISTRACJI NA ZAOLZIU JEST CAŁKOWITA, DEFINITYWNA LIKWIDACJA POLSKIEGO ŻYCIA NARODOWEGO NA ŚLĄSKU ZAOLZIAŃSKIM !
[...]

 temat w biuletynie nr 1/2007 (37)


Prosimy o nadsyłanie interesujących informacji i aktualności, łącz do stron internetowych
na e-mail:

kontakt@zaolzie.org


POLECAMY

ROPS - Ruch Obywatelski Polski Śląsk

POLONIA ŚWIATA

  Strony historyczne

  HISTORIA - RELIGIA - GENEALOGIA

  KRESY - śladami naszych przodków

www.zaolzie.org  Serwis  informacyjny  - historia  i  współczesność    ©2004 -  2009  Polski Biuletyn Informacyjny Zaolzie 
©2004 - 2009  WYDAWNICTWA POROZUMIENIA POLAKÓW KRAJÓW OŚCIENNYCH RP
REDAKCJA: Redaktor Naczelny Jan Leśny; Webmaster Piotr Szczuka Poczt-el. kontakt@zaolzie.org; Serwis optymalizowany dla MIE 1024x768   2009.06.18